Top sellers

Proč mi vypadávají řasy a co s tím dělat?

Proč mi vypadávají řasy a co s tím dělat?

Řasy jsou rámem k oknu do duše, tedy k našemu oku. Stačí jimi ve vhodnou chvíli pořádně zamrkat a celý svět vám leží u nohou. Co ale dělat, když vám řasy náhle začnou vypadávat?

padani-ras

Řasy jsou jedním z dominantních prvků obličeje a upoutají pozornost na první pohled. I když jsou světlé, nevýrazné a nebo tenké, lze s nimi pomocí kvalitně provedeného prodloužení řas vykouzlit doslova zázraky. 

Pokud se vám klientka svěřila s tím, že jí umělé řasy začaly padat rychleji než je zvyklá nebo, že jí vypadávají přírodní řasy, je potřeba zjistit příčinu. A to dříve, než se společně pustíte do nového prodlužování!

Tip z praxe: Při práci lash artistky nejde pouze o lepení umělých řas, ale také bychom měly umět poradit a pomoci klientkám, které řeší problémy, které se řas týkají. Asi žádná z nás by se nepustila do práce na řasách, které na první pohled nejsou v dobré kondici, a které by nám při aplikaci začaly padat pod rukama. Proto je pro pochopení komplexnosti problematiky padání řas začít pěkně od začátku…

Nejprve trocha teorie…

Průměrný člověk má na horním i dolním víčku dohromady přibližně 400 řas a přirozený každodenní úbytek by se měl pohybovat od jedné až po 5 řas.

Toto množství je naprosto běžné a není třeba se tím znepokojovat. Můžete tedy ujistit klientku, že pokud přes den ztratí 1-5 vějířků i s přírodní řasou, je to naprosto přirozené. I přes poměrně rozšířenou fámu, že řasy už nedorůstají, mají stejně jako vlasy nebo chlupy schopnost plně zregenerovat

Nové řase trvá přibližně 2 měsíce, než doroste do normální velikosti. Podle některých zdrojů by se z řas, které vám za celý život vypadnou, dal sestavit pruh s délkou 2,8 km, takže když sem tam najdete na obličeji vypadlou řasu, není třeba panikařit.

Pojďme se tedy podívat, co za nadměrným vypadáváním řas stojí nejčastěji:

Co způsobuje nadměrné padání přírodních řas?

Přírodní řasy jsou stejně jako vlasy a ochlupení ovlivněné celou řadou faktorů. Mezi ty méně závažné důvody patří, které lze snadno vyřešit patří následující:

  • Dlouhodobý stres - stres má negativní vliv na celý lidský organismus, kromě řas vás při dlouhodobé zátěži může trápit i vypadávání vlasů, nechutenství, bolesti hlavy a další nepříjemné symptomy. Vyhledejte zdroj stresu a zkuste zapracovat na jeho zmírnění. Zajděte si na masáž, do bazénu, zacvičte si jógu nebo zaběhat do lesa. I malá změna životního stylu se může podepsat na vaší náladě, zdravotním stavu i na kráse vašich řas.

  • Nevyvážená strava - stejně tak jako stres, je i nesprávné stravování každodenní záležitostí, která vás může pěkně potrápit. Zdaleka tu nejde jen o dokonalou postavu do plavek, po které asi každá z nás touží. Správně složená strava s sebou nese množství benefitů a její vliv na náš celkový vzhled je nezanedbatelný.

Tip z praxe: Pro krásné řasy i vlasy a lepší pocit doporučuji zařadit do jídelníčku hlavně dostatek bílkovin, ovoce a zeleniny. Na růst řas a jejich kondici má velký vliv vitamín H (biotin), který najdete v sardinkách, pekanových oříšcích, banánech nebo v celozrnném pečivu.

Dalšími nezbytnými prvky jsou zejména vitamíny C a E, které jsou účinnými antioxidanty. Díky nim budou řasové folikuly bráněné proti volným radikálům, které mohou mít na vypadávání svůj podíl.

  • Používání nekvalitní kosmetiky a nešetrné odličování - při péči o řasy platí téměř vždy, že méně je více. Pro zdravé a dlouhé řasy se vyhněte používání nekvalitní kosmetiky a také to nepřehánějte s řasenkou. Nejenže řasy zatíží, ale hlavně při odličování s použitím síly mohou řasy utrpět trauma a jednoduše vypadnou.

  • To samé platí pro natáčení řas pomocí kleštiček a kulmy na řasy. Pokud chcete mít husté a kvalitní řasy, pak se těmto nástrojům raději obloukem vyhněte!

  • Přirozená cykličnost - setkat se samozřejmě můžete i s tím, že stejně jako například u vašich domácích mazlíčků nastává v období jara a podzimu období línání, tak i vy najednou můžete najít více vypadaných řas. Je to normální a naprosto přirozené.

řasenka

Kdy raději zpozornět?

Nic z výše uvedeného se vás netýká, ale přesto jste z padajících řas na nervy? Pak je možná příčina o trošku závažnější a není na škodu promluvit si o tomto problému s lékařem.

Na vině větší ztráty může být například hormonální nerovnováha způsobená nesprávnou funkcí štítné žlázy či menopauzou, ale třeba i vážnější onemocnění jako psoriáza, alopecie, revmatoidní artritida, sklerodermie nebo lupus. Vzácně se také vypadávání řas může ukázat jako příznak rakoviny kůže.

Pokud vás kromě vypadávání řas trápí i svědění, otok očního víčka a pálení, může se jednat o tzv. blefaritidu, tedy zánět způsobený ucpáním mazových žlázek

Nezvyklý úbytek řas může být také nežádoucím vedlejším účinkem některého z léků, které pravidelně užíváte. I v těchto případech je návštěva lékaře nezbytná.

Padá řasa, něco si přej!

V řádcích výše jsme si shrnuly, jak se to má s vypadáváním přírodním řas, nyní zkusíme přijít na kloub tomu, co se děje, když se padání týká i umělých řas.

V první řadě je nutné se přesvědčit, zda se umělé řasy vypadávají i s přírodní řasou a nebo zda se uvolňují samostatně.

Pokud se jedná o první příklad, může se jednat o některý z projevů popsaných výše nebo lash artistka pro prodloužení nezvolila vhodný typ vějířku s ohledem na sílu vašich přírodních řas. Přírodní řasy (zvlášť pokud jsou jemné a tenké) nemusí nadměrnou zátěž unést, a proto se mohou lámat a nebo padat.

Tip z praxe: V případě, že máte klientku, která má jemné řasy a touží po opravdu velkém objemu, je daleko vhodnější osazovat 100% přírodních řas a také používat lehčí vějířky (3D nebo 4D).

Ano, bude to déle trvat, ale věřte mi, že výsledek bude stát za to a doba, po kterou takto zvýrazněné řasy vydrží, vás opravdu překvapí!

Nakonec tedy zbývá ještě vysvětlit klientce jak to, že najednou nachází popadané umělé řasy již pár dní po tom, co s báječnými novými řasami opouštěla vaše studio.

rasa

Ztráta umělých řas má nejčastěji 3 důvody:

  • Nečistoty na řasách - k tomu, aby umělá řasa či vějířek dokonale přilnul k přírodní řase, je nutné, aby byl povrch řasy dokonale očištěný a odmaštěný. Pokud se přípravě řas před aplikací nevěnuje dostatečná pozornost, je životnost aplikovaných řas o poznání kratší. To samé platí, pokud po aplikaci použije klientka některý z kosmetických přípravků na bázi oleje. Ať už se jedná o řasenku, micelární vodu či odličovací mléko, nemají tyto přípravky v blízkosti umělých řas co dělat. 

O tom, jakou kosmetiku po prodloužení řas používat a jak si řasy správně a šetrně čistit, aniž by hned vypadaly, vždy klientku poučte a nebojte se jí to čas od času připomenout, i když k vám dochází pravidelně. K péči o řasy můžete doporučit například novou Čistící pěnu na řasy Lashes PRO.

  • Působení páry - vlhkost a vyšší teplota se s umělými řasami moc dobře nekamarádí, to mi řasařky víme moc dobře, ale klientky na to často (a rády) zapomínají. Pokud chcete, aby výsledek vaší dřiny nevyšel vniveč a klientce řasy co nejdéle vydržely, připomeňte jí vždy, že bazén, saunu či horkou sprchu si bude muset v prvních dnech po aplikaci odpustit.

  • Nesprávnou manipulaci s lepidlem - při práci lepidlem může vzniknout několik problémů, které mohou zkrátit životnost řasO tom, jakým způsobem s lepidlem nakládat, aby doba, po kterou řasy drží na svém místě byla ce nejdelší, dozvíte na mém blogu v článku Umělé řasy, které drží - 5 zásad pro práci s lepidlem.

Už víte, v čem je problém a proč jsou řasy vašich klientek nespokojené? O tom, jak se s padáním řas perete a jestli vám či klientkám článek s tipy pomohl, mi můžete dát vědět na Facebooku nebo na . Mrk, mrk!